Увеличената цена на природния газ у нас отразява тенденцията за продължаващо нарастване на цените на синьото гориво на международните газови пазари. От началото на година повишението на природния газ е със 158%. Очакванията са цената да продължи да се покачва до края на годината, съобщиха от КНСБ.
Рекордните стойности на природния газ доведоха и до по-високи цени на енергоносителите. От 1 юли нарастват цените на електроенергията с 4.4%, на топлоенергията с 16.1%. Увеличението на цените на енергоносителите и горивата допринесоха за движение нагоре на общия индекс на потребителските цени, който регистрира нарастване с 3% на годишна база през м. юли. За този ръст съществен принос, наред с енергоносителите, имат също и горивата и смазочните материали за ЛТС – с 25%, групата на „Хляб и зърнени храни“ ръст с 5.3%, „Животински и растителни масла и мазнини“ с 24.6%, сочи още проучването на КНСБ.
Тревожното е, че през последните седмици на август продължава повишението на хранителните стоки, които заемат почти една трета от потребителската кошница и поддържат общите потребителски цени нагоре. Според браншовите организации повишението на цените е неизбежно, защото нарастването на цените на енергоносителите и транспортът пряко кореспондира с нарастването на производствените разходи.
Проучване на КНСБ в 27 области в страната показва скока в цените на 32 хранителни и нехранителни стоки.
Най-драстично е поскъпването при слънчогледовото олио, като за една година скокът е с 43%. В момента средната цена на слънчогледовото олио в магазинната мрежа у нас е 3,86 лв., при 2,70 лв. през септември 2020 г. Най-висока е средната цена на олиото в областите Бургас и Ямбол, където бутилката вече се продава съответно за 4.45 лв. И 4.25 лв.
Увеличение се регистрира и при цените на хляба и хлебните изделия. Хляб“Добруджа“ нараства с 4.2%, при това килограм пшенично брашно отчита ръст със 7.3%. Средната цена на килограм хляб “Добруджа“ достига 1,72 лв., при 1,65 лв. преди година. Този месец хлебопроизводителите заявяват повишение от минимум 10 стотинки поради по-високите цени на енергоносителите. Очакванията са цената на килограм хляб в края на годината да достигнат около 1,80-2 лв.
Осезаем скок има и в цените на някои сезонни плодове и зеленчуци спрямо 2020 година. При краставиците повишението е 35.8%, домотите са по-скъпи със 17.7%, червеният пипер с 23.7%, зелето с 18%, морковите със 17%, а картофите с 6.2%.
Средната цена на доматите у нас в момента е 2.65 лв. при 2.25 лв. за същия период на миналата 2020.
Във Варна средната цена на доматите достига 4.03 лв., в бургас 3.40 лв.
С 24.1% е скокъп при цената на прасковите това лято. Средната цена на вкусния плод в момента е 3.30 лв. при 2.66 лв. миналата година. Най-къпи са прасковите в Добрич – 4.49 лв. за килограм, Бургас – 4.30 лв., Пловдив – 4.10 лв.
Значителен ръст бележи и цената на пилешкото месо – 7.5% , както и на сухите колбаси – 4%.
Висок скок се отчита и при горивата. Цените за литър бензин А-95 нараства с 26.8%, а дизела с 25.4%. Средната цена на литър бензин А-95 и на дизел е от 2.27 лв.
Прогнозата на КНСБ е, че ще продължи да нараства издръжката на живота и оттам и заплата за издръжка. Очаквания са в края на годината заплата за издръжка за тричленно домакинство (2 възрастни +1 дете) да достигне ръст с около 4-5%. Това означава, че всеки от двамата възрастни в това домакинство трябва да получават трудово възнаграждение не по-ниско от 1 300 -1 350 лв.
Минималната работна заплата нараства от началото на годината с 6.6%, но с повишаване на инфлацията на жизнено важни стоки и услуги, този ръст съвсем не е достатъчен за да се запази покупателната способност на около 502 хил. (23.4%) наети лица на минимална работна заплата.
24shumen.com