ВиК-Шумен следи стриктно качеството на питейната вода, предоставяна на потребителите, съобщиха от пресцентъра на Водното дружество. Лаборатория „Питейни води”, в структурата на Лабораторията за изпитване на води (ЛИВ) към „ВиК-Шумен” ООД, извършва постоянен мониторинг на води за питейно-битови цели чрез вземане на проби и изпитване.
В изпълнение на изискването на Наредба № 9/16.03.2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, и задължението на „ВиК – Шумен” ООД да извършва наблюдение на качеството на питейната вода, доставяна от Дружеството на потребителите, през 2020 г. ЛИВ разшири обхвата на Акредитацията си със 17 броя характеристики за изпитване на питейна вода.
Действащият обхват на Акредитацията дава възможност за мониторинг на набор от показатели за качеството на питейната вода. Пробонабирането се извършва от 318 пункта, разположени в различни части на населените места в област Шумен.
Звеното за изпитване на питейните води извършва мониторинг на водата за питейно-битови цели, доставяна на потребителите на цялата територия, обслужвана от ВиК-Шумен.
„Следим стриктно качеството на питейната вода и изпълняваме съгласуваната от РЗИ-Шумен Програма за мониторинг на качествата на питейната вода за 2021 г.”, каза Йорданка Атанасова, ръководител на лабораторията. „С цел установяване на евентуални отклонения на показателите за наличие на нитрити, амониев йон, остатъчен свободен хлор, мътност, всяка седмица вземаме допълнително по 7 проби от утвърдените от РЗИ-Шумен пунктове за мониторинг”, допълни Атанасова.
При възникване на аварии, при които се налага спирането на водата, Дружеството предприема в най-кратки срокове действия за отстраняване на несъответствието и възстановяване качеството на водата за питейно-битови цели. Сред тях са промивка и обеззаразяване на водопреносната мрежа и съоръженията, стриктен контрол по обеззаразяването на питейната вода. За зоната на водоснабдяване от яз. „Тича” при възстановяване на водоподаването стриктно се следи обеззаразяването на водата, за да не се допуснат отклонения в качеството.
Водата от яз. „Тича”, която захранва Шумен, не се пречиства поради липса на пречиствателна станция за питейни води. При снеготопене и проливни дъждове мътността достига неприемливи стойности за потребителите. В такива случаи ВиК уведомява РЗИ-Шумен, за да бъдат взети необходимите мерки.
Питейната вода от яз. „Тича”, подавана за Велики Преслав се пречиства от Микрофилтрационна озонаторна станция, въведена в експлоатация през 1985 г.
„С изграждането на Пречиствателната станция за питейни води на град Шумен, като част от „Интегриран проект за подобряване на водния сектор на обособена територия, обслужвана от ВиК – Шумен” по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.”, съфинансирана от Кохезионния фонд на ЕС и държавата, се гарантира осигуряване на показателите за качеството на водата, подавана във водопреносната мрежа на града”, каза Жанета Панайотова, управител на „ВиК – Шумен”. „Въвеждането в експлоатация на това ключово за водоснабдителната система на Шумен съоръжение е дългосрочно решение на проблеми, трупани с десетилетия”, допълни Панайотова.
24shumen.com