С 5 гласа „Въздържал се” и нито един „За” и „Против” Постоянната правна комисия не подкрепи докладната записка за провеждане на местен референдум с въпроса: „Съгласни ли сте с. Мадара да се отдели от община Шумен и да се присъедини към съседната ни община Каспичан?”. Даниела Русева отбеляза, че във внесената докладна записка няма достатъчна информация за вземане на законосъобразно решение. Необходима е яснота относно това дали тя е внесена от кмета на населеното място или от инициативен комитет, защото двете процедури са регламентирани в различни закони. По време на продължителната дискусия кметът на село Мадара Неделчо Неделчев заяви няколко пъти, че той е вносител, но няма да оттегли подписката, подкрепена от 271 жители на селото, събрана през ноември миналата година. Освен това се оказа, че във въпроса за местния референдум, записан в докладната, Неделчев е пропуснал да включи землището на село Мадара.
Председателят на Общинския съвет Красимир Минчев заяви, че докладната записка на кмета на Мадара е незаконосъобразна и не отговаря на методиката за провеждане на допитвания. Той предложи на Неделчев да оттегли предложението си и да организира Общо събрание на селото, което да излъчи Инициативен комитет, отговарящ за провеждане на необходимите действия за провеждане на местен референдум – изработване на бланка за подписи и определяне на срок и място на допитването. Кметът на Мадара отговори, че не може да оттегли докладната, защото изпълнява волята на жителите на населеното място.
След гласуването членове на Правната комисия се ангажираха до редовното заседание на Общинския съвет в четвъртък да изяснят правната страна на местния референдум, за да бъде взето законосъобразно решение в интерес на жителите на селото.
Половин час след края на заседанието на Правната комисия, кметът на Мадара внесе нова докладна записка, на която само той е вносител, а във въпроса е добавено и землището на селото.
24shumen.com