100 000 лева ще са нужни за създаване на пункт за даряване на кръв за производство на хиперимунна антиковид 19 плазма към Отделението по трансфузионна хематология при МБАЛ-Шумен АД. Това се посочва в доклада, изготвен от д-р Милен Чолаков, д-р Йорданка Маринова и д-р София Димова. Документът е входиран в Областния кризисен щаб в Шумен. Тричленната комисия бе натоварена да проучи нормативна база, необходимо оборудване и финансиране на такъв пункт. Предлага се средствата да бъдат събрани чрез разкриване на дарителска сметка.
Уникредит Булбанк, Шумен
IBAN: BG24UNCR70001523957520, BIC: UNCRBGSF
Титуляр: Сдружение “Стопанска камара – Шумен”
С дарителската сметка вече са събирани и други донорски средства. Необходимо е в преводното банково нареждане в основанието за даряване да се посочи: Дарение за пункт за Антиковид плазма в ОТХ-„МБАЛ-Шумен” АД, така сдредствата ще отидат именно за пункт за даряване на кръв за антиковид 19 плазма в ОТХ-МБАЛ-Шумен АД.
С дарените средства ще се закупят оборудване, консуматив апаратура, както и ще се заплати цената на пред-донорското изследване за 638 донора по оферта от лицензирана лаборатория „Рамус“ в Шумен.
При добра организация пунктът може да заработи в началото на декември тази година. Разкриването му е допустимо в рамките на сега действащото национално и европейско законодателство. Проведените консултации с главния епидемиолог на Република България доц. Ангел Кунчев, зам.-министър Бойко Пенков и директора на Дирекция „Контрол на трансфузионната система“ към ИАЛ – д-р Росен Георгиев, са показали, че не съществува законова пречка.
Отделението по Трансфузионна хематология може да набира донори за реконвалесцентна плазма два дни седмично, като останалите дни ще бъдат за стандартно кръводаряване. При наличие на голям интерес и невъзможност да се обхванат всички желаещи да дарят от област Шумен, ще се обмисли вариант за разширяване на дейността и вземане на кръв за плазма всеки ден. РЦТХ-Варна е изразила готовност да осигури ежедневен транспорт до ОТХ Шумен, ако е необходимо. Няма необходимост от ремонт на налична база в Отделението по трансфузионна хематолоия, като донорството на кръв от преболедували Ковид 19 и непреболедували кръводарители ще става в различни дни по график, при спазване на противо-епидемичен режим и дезинфекция и без да се позволява кръстосване на потоците. Ще бъде нужно обаче назначаването на още една медицинска сестра. По Стандарта по Трансфузионна хематология е необходимо в Отделението по трансфузионна хематология да работят 4 сестри, а в момента са три. Предстои докладът на комисията да бъде разгледан на заседание на Областния кризисен щаб в Шумен.
24shumen.com