Министерският съвет ще предложи на Народното събрание да гласува обявяването на извънредно положение. Това беше решено на заседание на МС, свикано късно вечерта на 12 март от премиера Бойко Борисов с участието на Оперативния щаб. Както вече съобщихме, само за ден доказаните случаи на коронавирус у нас нараснаха с 16 и стигнаха до 23. Извънредното положение ще бъде обявено на основание член 84 на Конституцията. Според него то важи до преминаване на опасността и дава възможност на властите да налагат цялостни забрани, включително и за движение в страната и извън него.
Обявяването на извънредно положение ще даде възможност, според премиера Борисов, да бъдат затваряни училища, детски градини, университети, игрални зали, спортни мероприятия, конференции.
Ще се налагат и забрани за пътуване към определени страни, както и за влизане от страни с високи нива на заразата. Като потенциални такава Борисов посочи Франция и Германия. Външно министерство постоянно ще обновява списъка на страните, към които е забранено пътуването. Здравното пък този на държавите, от които да не бъде допускано влизане на хора.
Предложена бе и глоба от 5 000 лева за неспазване на карантина.
„Тези, които не спазват дисциплината ще бъдат издирвани от органите на реда и ще бъдат държани принудително под карантина. Това е думата извънредно. Спорихме много дали да се затворят моловете и ресторантите. Все пак има много домакини, които работят и не могат да готвят и трябва да вземат храна отнякъде. Тези, които работят, също трябва да се хранят някъде. Нощните заведения, дискотеки, баровете обаче да се затварят веднага. Там се прегръщат, целуват, потят. Няма лошо в това, но не му е сега времето. Социалното министерство да се грижи за графика за пенсиите. Това е целта – да се грижим за старите хора. Ще имаме проблем и с погребалните агенции, защото роднините на починали също са под карантина и държим труповете в хладилници. Проблемът е голям. Затова въвеждаме извънредно положение – да можем да ползваме полиция, жандармерия за тези, които не спазват мерките и карантината“, заяви още премиерът Борисов.
По време на извънредното заседание бе отбелязано, че в България болничните легла са общо 53 173 броя, като от тях 2063 са за интензивно лечение. Осигуреността с болнични легла в страната ни е над средната за Европейския съюз – у нас тя е 759.6 на всеки 100 000 души, а в ЕС – 504.3 на 100 000 души. За сравнение – по този показател Германия заема първо място в ЕС – с 800.2 легла на 100 000 души от населението, а в Швеция осигуреността е най-ниска – 222.5 на сто хил.
България е на първо място в целия Европейски съюз по осигуреност с легла за активно лечение – 616.8 на всеки сто хиляди от населението, след нас се нарежда Германия – с 601.5 на сто хил., като средната стойност за ЕС по този показател е 372.2 на сто хил, бе посочено от Националния оперативен щаб в хода на извънредното заседание.
У нас има общо 21 клиники за интензивно лечение, от които 20 са клиники по анестезиология, реанимация и интензивно лечение. Отделенията за интензивно лечение в страната са 277, от които 177 са отделения за анестезиология и интензивно лечение.
24shumen.com