11 души от Шумен, сред които и едно дете са под наблюдение за коронавирус, съобщи на заседание на Областния кризисен щаб д-р Пепа Калоянова. Двама души са пристигнали в България от Милано и са се обадили веднага на личния си лекар.
„Това са хора, които имат отговорност към собственото си здраве и здравето на обществото“, каза тя и не спести, че има проблеми с издирването. Според нея има хора, които са дисциплинирани и недисциплинирани, които създават трудности на здравните власти. Те не давали достоверна информация при проведена анкета. Променяли си мнението непрекъснато. Но ние ще бъдем упорити, лицата със съмнения за зараза да бъдат поставени под карантина. Ще търсим съдействието на компетентни органи, увери д-р Калоянова.
Недисциплинираните били от семейството, контактно с жена в изолация.
„В МБАЛ Шумен има трима пациенти, които са приети за наблюдение и изолация. Двамата са с отрицателни резултати за коронавирус. А резултатите на третия ги очакваме утре“, докладва изпълнителният директор на МБАЛ Шумен д-р Димитър Костов. По думите му единият пациент имал сиптоматика, която трябва да бъде проконтролирана. Вече са му взети и проби за грип.
Д-р Костов визира проблемите, които биха възникнали, а именно – личните предпазни средства, няма опции за увеличаване на обема от пациенти, които могат да бъдат приети, заради леглата и най-важният въпрос кой ще обслужва тези легла. В момента персоналът на болницата бил на ръба на силите си при огромно натоварване.
Според него трябва да се търсят варианти за подсилване персонала на болницата.
Не е за подценяване, колкото и банален да е, проблемът с финансирането на дейностите. В момента нямало клинична пътека. Нямало и включена такава диагноза. От тримата пациенти под наблюдение двамата били здравно неосигурени. Обслужвани със средства на болницата.
Според изпълняващия длъжността директор на РЗОК Десислава Георгиева заразените с коронавирус трябвало да се лекуват като тези с грип. Но те нямали информация за финансирането. Вариант – като всички други, неосигурени.
Управителят на КОЦ Шумен д-р Сотир Караниколов е убеден, че при тази криза и нейното управление трябва да се набележат алгоритми за поведение. Първият контингент ще се изправи пред личните лекари, а те не знаели кой от техните пациенти е с коронавирус. 80% от медицинския персонал ще бъде заразен, прогнозира управителят. Епидемията ще се случи, категоричен бе той. И даде за пример как здравните власти заедно с полицията в Китай извършват контрол освен в лечебните заведения и по магистралите, включително. Ние нямаме тази готовност, нито имаме тази нагласа, отсече д-р Караниколов.
Той посочи контенгента в КОЦ, който бил със силно занижен имунен статус. Влизането на пациент с коронавирус или лице означавало най-голямо едидемично огнище веднага. А това изисквало много сериозен контрол още на входа на лечебното заведение. Най-елементарните – маска и ръкавици, но те не вършели кой знае каква работа. Вече са заявени 500 престилки и маски, като поръчка на фирма, която ще ги ушие за много кратък срок.
Най-вече на превенцията набляга Община Смядово, обяви кметът Иванка Петрова. Тя също е категорична, ние не сме готови за това, което ни очаква. Тя се срещнала с ръководители на социални и здравни заведения, които докладвали, че няма никъде дезинфектанти. Ограничен е достъпът на външни хора. Посочи пример, дошъл си мъжът на домакинката от чужбина, тя е спала с него. И на другия ден тръгва из града.“Как може аз да ги огранича да не излизат“, риторично попита Петрова.
Тя бе категорична, че всяка община може да си позволи да закупи предпазни костюми на личните лекари. Тя ще го направи още тези дни.
За спешна нужда от лични предпазни средства за полицаите алармира директорът на ОД на МВР ст.комисар Ялчън Расим. Той помоли д-р Калоянова да му съдейства.
Ръководителят вече е закупил минимални количества, които е намерил на пазара.
24shumen.com