дом Здраве Три изследователки от Италия разчетоха коронавируса

Три изследователки от Италия разчетоха коронавируса

0
ДЯЛ

В Националния институт за инфекциозни болести „Ладзаро Спаланцани“ в Рим, само 48 часа след диагностицирането на коронавирус на двама китайски туристи, екип от италиански изследователи е успял да изолира ДНК и последователността му в генома на вируса. Това съобщи analizi.bg.
Успехът се дължи на изследователките – доктор Мария Розария Капобянки, ръководеща екипа, доктор Кончета Кастилети и доктор Франческа Колавита. Три жени, професионалистки на световно ниво, с коѝто Италия се гордее. И благодарността, и надеждата за овладяване на болестта, са огромни.
Доктор Мария Розария Капобянки е завършила биологични науки и е специализирала микробиология, на 67 години е и е родена в Прочида. От 1977 до 1999 г. е университетски изследовател в Римския университет „La Sapienza“, а от 2000 г.работи в националния институт по заразни болести „Спаланцани“ като директор на лабораторията. От 2015 г. д-р Капобянки е и директор на отдел „Епидемиология, предклинични изследвания и напреднала диагностика“. Тя е талантлива и компетентна вирусоложка, получила международно признание на най-престижни научни форуми. Нейните изследвания са посветени на вродените и адаптивни механизми за противовирусна защита, към възникващите инфекции, подобно на тази в момента, и към патогенезата.
Доктор Кончета Кастилети има специалност „Биология, микробиология и вирусология“, с докторска степен по „Вирусна имунобиология“. Тя е на 56 години и е родена в Рагуза. Работи в института “Спаланцани” като ръководител в лабораторията по вирусология и отговаря за отделението за възникващи (новородени) вируси. Често е била в Африка и е успяла да натрупа опита с големите епидемии на нашето време- като Сарс, Ебола, Свински грип и Чикунгуня.
Франческа Колавита е най-младата в отбора. Тя е на 30 години и е от Кампобасо. Има специалност биология със специализация по микробиология и вирусология. Колавита е все още на изпитателен срок в института и работи в лабораторията по вирусология Била е в продължение на 4 години, в няколко мисии в Сиера Леоне, в лабораторията, инсталирана в болница “Принцеса Кристиан“ от Фрийтаун и в спешни екипи в борба с вируса на Ебола.
Коронавирусът, с неговото ДНК и последователност в генома, наречен 2019-nCoV / Италия-INMI, вече е депозиран в базата данни на генетичните последователности на NIH, GenBank. Откритието позволява вирусът да се сравни с вече изолираните щамове в Китай, Франция, Япония и Австралия, за да се оценят възможните мутации.
Познаването на механизма на заболяването, отглеждането на вируса като култура и изучаването му, позволява да се експериментират лекарства in vitro и да се създаде ваксина. Експертите твърдят, че ще са необходими между шест месеца и година и половина – това са предположенията на генералния директор на института “Спаланцани”- Марта Бранка.
Снимка: analizi.bg
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияСпомен за актьора Илия Раев, организира Регионалната библиотека
Следваща статияОчаква ни слънчев понеделник

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here