Категорично подкрепям идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев децата и учениците, чийто майчин език не е българския да посещават допълнителни уроци. Средствата ще бъдат осигурени по два стартиращи проекти по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж. това каза за 24shumen.com Галина Сакарова, директор на СУ ”Трайко Симеонов” в Шумен.
Деца от 4 етноса – български, турски, ромски и арменски учат в училището, обявено за мулти културно.
„Естествено, че децата от ромския етнос, които постъпват в подготвителна група, имат истинска нужда от допълнително обучение по български език“, категорична бе Сакарова. В семейството не се говори на български. И това продължава докато децата станат зрелостници, сподели своите наблюдения тя.
По думите й именно училището е центърът, където учениците от този етнос овладяват българския книжовен език. Тя припомни, че много преди да бъде лансирана идеята на Министерството за допълнителните уроци по български, при тях се работело в тази посока.
Сакарова посочи последиците, ако едно дете не владее българския език и не разбира какво му се говори – пълно изолиране от съучениците си и преподавателите. В такава ситуация било невъзможно да се работи за неговото индивидуално развитие. И да се постигат някакви образователни резултати.
Позитивната практика в училището били сформирането на две подготвителни групи с обучение по специални модули.
Снимка: school-ts.com
24shumen.com