Местим стрелките на часовника с 1 час напред тази нощ в 03.00 часа. Така страната ни ще премине към лятното часово време, което ще остане в сила до 26 октомври, когато ще върнем стрелките на часовниците към зимното часово време.
За първи път у нас лятното часово време се въвежда през 1979 г., а за първи път в Европа това става през 1916 г. Смяната на зимното с лятно часово време е започнала преди 100 години, за да се пести електроенергия и енергоносители, но и да се използва повече светлата част на деня. Лятното часово време дава възможност да оползотворим по-добре дневната светлина, защото се получава съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище.
Припомняме, че от началото на 2018 година в Европейския съвет се води дебат дали е оправдана смяната на часовото време и се обсъжда отмяната й.
Междувременно евродепутатите в парламента в Страсбург гласуваха относно прекратяването на практиката за смяна на времето с един час през пролетта и през зимата след 2021 г.
Държавите от ЕС, които ще решат окончателно да запазят лятното си часово време, ще сменят часовниците си за последен път в последната неделя на март 2021 г.
Страните, които ще предпочетат да запазят стандартното (зимно) часово време, могат да сменят часовниците си за последен път в последната неделя на октомври 2021 г.
Евродепутатите искат страните на ЕС да се координират помежду си, за да гарантират, че функционирането на единния пазар няма да бъде възпрепятствано.
Все още не е ясно лятно или зимно часово време ще бъде установено в България.
Снимка: Pixabay.com
24shumen.com