2000 лева е предвидената най-голяма награда на Фестивала „Нова българска драма“ в Шумен. Тя се връчва за драматургия.
Проявите ще започнат още в 11.00 ч. на 11 май с програма за най-малките, като част от празника на града. Пред театъра ще бъде представен спектакълът „Книжки сладкодумки” от Панайот Цанев. При лошо време постановката ще бъде в зала „Патиланчо”. Входът е свободен.
По традиция в 18.00 ч. Градски духов оркестър „Михаил Биков” с диригент Христо Атанасов ще обогати празничната атмосфера пред театъра, а BarbaroniTe ще представят шоу-атракцион.
Ще бъдат поднесени цветя пред паметниците Добри Войников и Васил Друмев. Ще бъде издигната хоругвата на театъра и запален театралния огън. Първото представление, включено в състезателната програма, е танцовият спектакъл с хореограф Стефания Георгиева „Кукери”, което ще започне от 19.00 ч.
Над 30 спектакъла е изгледал селекционерът в направление „Преглед на спектакли“ Илко Ганев. Режисьор даже се разсърдил, че негов спектакъл не е сред селектираните, а бил добър.
По технически причини в тазгодишното издание на Театралния фестивал „Нова българска драма“ няма да участват утвърдените трупи на Народния театър, Пловдивския театър и Малък градски театър зад канала.
„Разнообразна селекция. Много е трудно да се програмират съвременна българска драматургия, недраматургични текстове, които все повече навлизат в театъра и трето, класически текстове“, заяви Илко Ганев преди официалното откриване на театралния форум утре.
След като отсяхме заглавията се наложи изводът – силно женско присъствие в режисурата и актьорската игра, обобщи той. Тази линия не е търсена нарочно, съвсем случайна е, обясни Ганев.
Откроени бяха моноспектаклите на Доротея Тончева „Цигуларката на Бога“ и на Здрава Каменова „Дом за овце и сънища“, номиниран за наградата „Икар“ за водеща женска роля.
Актрисата Снежина Петрова, преподавател в НАТФИЗ е режисирала адаптацията на „Гераците“ по Елин Пелин на Драматичен театър Ловеч. Това е първата й режисьорска работа извън ангажиментите със студентите.
„Жените от портокаловите градини“ на Старозагорския театър засяга актуалната тема за емиграцията и хората, които бягат, за да оцеляват.
Публиката очаква с интерес и хитовия спектакъл на проф. Маргарита Младенова „Луда трева“ на Театър „Сфумато“ по текстове на Йордан Радичков.
Селекционерът Илко Ганев ще представи документалния си спектакъл „Апарт“, въпреки направения отказ пиесата да участва.
„Отзивите за този спектакъл са страхотни. Вече няма билети“, сподели зам.-директорът на Шуменския театър Дияна Христова.
Според селекционера Ганев фестивалът в Шумен е много значим и се е утвърдил през годините.
Като доказателство той посочи следния случай – обадил му се режисьор, който не бил включен сред селектираните пиеси и затова бил разсърден и ядосан. „За творческите екипи – режисьори и актьори, участието във фестивала означава престиж“, обобщи Ганев.
Фестивалът е очаквано събитие, както от театрални творци, така и от обществеността- е мнението на Дияна Христова.
„Нова българска драма“ е включен в методиката на Министерството на културата за специално финансиране при получаване на награди на участниците. Със своя уникална формула. Отглеждащ и обгрижващ българската драматургия, смята Христова.
За първи път тази година публиката ще награди своя спектакъл от конкурсната програма. Най-добрата пиеса ще бъде определена чрез анкетни карти. Тук не влизат чуждестранните заглавия.
Международното участие във фестивала е с пиесите „Оркестър „Титаник“ на театър Нюлюфер, Бураса, Турция и „Целувката“ на Държавен драматичен театър гр Озургети, Грузия.
В направление „Авторски прочит“ селекционерът Катерина Георгиева открои няколко заглавия като – „Ръкавица“ на Пресиян Кузов, „Костенурка върху ябълка“ на Филип Илчовски, „Тройка“ на Малин Маринов и „Дъхът на дявола“ от Цвета Арменкова.
В сравнение с миналата година сега са представени по-малко текстове – 17. Като бройка намаляват, но са стойностни, категорична бе Дияна Христова.
24shumen.com