дом Други 17 кохлеарни имплантации в МБАЛ-Шумен върнаха слуха на пациенти

17 кохлеарни имплантации в МБАЛ-Шумен върнаха слуха на пациенти

0
ДЯЛ
Снимка: МБАЛ Шумен

9 деца и 8 възрастни вече чуват и разбират обкръжаващия свят след успешни операции. Интервенциите са извършени от медицински екип с оператор Началникът на отделение „Уши, нос, гърло“ при МБАЛ Шумен д-р Красимир Бозов. В Отделението за четири години са извършени 17 кохлеарни имплантации и четири с друг вид активен имплант по костен път. Д-р Бозов и д-р Христов преминаха специално обучение в Клиника в Полша. Оценката за тях, изключително добре подготвени за този вид операции.
„Първата ни имплантация, първа по рода си и в Североизточна България, беше заедно с екипа на професорите Скаржински от Института по физиология и патология на слуха във Варшава. Те са едни от най-опитните в Европа и света, с над 400 такива интервенции в рамките на една година. За нас беше висока чест, да работим с капацитети в тази област и разработили специална програма за присаждане на кохлеарни импланти“, споделя д-р Бозов.
Първите пациенти са мъж на 40 години и дете на две години с напълно загубен слух, на които бяха поставени електронни устройств, за да чуват. „Кохлеарните импланти спадат към групата на активните импланти, т.е. използват външен източник на енергия, в случая – батерия. Поставят се на пациенти с много тежки загуби на слуха, в степени на практическа и пълна глухота, които не могат да бъдат компенсирани с традиционните слухови апарати. Те представляват система от вътрешна част с електрод, който се поставя в кохлеата/охлювчето/ на вътрешното ухо, където предава електрически сигнал, обработен от външната част през процесора директно върху сетивните клетки. Външната част прилича на слухов апарат, който има кабелна връзка, чрез магнитно закрепване с устройството зад ухото“, обясни д-р Бозов. Той уточни, че както всяка оперативна интервенция, кохлеарната имплантация крие макар и малки рискове. Но при контрол на лицевия нерв и в ръцете на опитен хирург, практически е почти безопасна. На въпрос, възвръща ли се слухът на пациента, почти на 100% след поставянето на имплант, отговорът на специалиста е: „В много голяма степен до социално адекватен. Изключително важно, особено при децата, е последващата слухово речева рехабилитация и адаптация, което може да отнеме месеци работа под ръководството на слухово речев рехабилитатот, като се извършва периодична настройка на процесора, ако е необходимо.
Правилната работа на импланта се проверява чрез специален софтуер още на операционната маса. Периодично се проследява възприемането на звук и говор, както и разбираемост на речта.“
За цял живот ли е имплантът и налага ли се понякога препрограмиране?
„Обикновено се правят настройки след първия месец, последвани от две или три настройки, според необходимостта на пациента“, поясни д-р Бозов. Възможно е след години да се подмени процесора, външната част, с по-нов модел. При нормална работа на импланта, обикновено не се налага неговата подмяна.
Според д-р Бозов връзката с пациента е изключително важна, за да се проследи резултата и да бъде оказано съдействие от лекар, ако е необходимо. Най-важният съвет към оперираните пациенти е да спазват изискванията за поддръжка на устройството и при най-малкия проблем да потърсят медицинска помощ.
„Като майка имах много големи притеснения как ще мине операцията на осем годишния ми син, Кристиян. Но д-р Бозов ме успокои, че всичко ще бъде наред“, сподели майката на момчето от Варна. Тя описа като истинско ходене по мъките обикалянето по кабинети „Уши, нос, гърло“, тъй като детето не е можело да говори. „Д-р Бозов за нас беше истински спасител. Кристиян сега се чувства много добре. Повече от щастлив е“, казва майката. Тя е изключително благодарна на медицинския екип от МБАЛ Шумен за положените грижи към детето. И за всичко, което са направили до ден-днешен.
„Удовлетворени сме, че помагаме основно на децата да развият говор и да се социализират, като пълноценни граждани. За възрастните поставянето на импланти е възможност да се завърнат към света на звуците и да се ресоциализират“, обобщава началникът на Отделение „Уши, нос, гърло“ (УНГ) д-р Бозов. Той поддържа професионална комуникация с баща и син Скаржински от Полша.
Според последни публикувани неотдавна данни, двама на хиляда души се нуждаят от поставяне на кохлеарен имплант. А от две до четири деца на хиляда се раждат с някаква степен на увреждане на слуха.
Операциите по поставяне на кохлеарни импланти се напълно безплатни за пациентите.
„Здравната каса осигурява лечението и защитава правата на здравно осигурените лица. Здравно неосигурените сами заплащат осигурената услуга“, уточниха от РЗОК Шумен.
Със съдействието на ръководството на МБАЛ Шумен в помощ на пациентите с поставен имплант от години работи специализиран кабинет за рехабилитация и настройки. „Закупен бе висококачествен микроскоп и инструментариум“, уточни д-р Бозов. Той благодари за пълната подкрепа на изпълнителния директор на лечебното заведение.
Отделение УНГ към шуменската болница е с най-високото ниво на компетентност, трето ниво. Това е равносилно на клиника. Обучават се специализанти-лекари, както и медицински сестри от Филиала към Медицинския университет във Варна.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияМъж се опита да заколи брат си, жена е в болница след опит да ги раздели
Следваща статияКметът на Шумен с приемен ден на 28 юли

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here