Навършването на 150 години от гибелта на Васил Левски бяха отбелязани в Шумен. Стотици граждани се събраха край бюста на Апостола на Свободата на пл. „Освобождение”, пред който беше строена почетна военна рота.
Присъстваха кметът Любомир Христов и неговите заместници, председателят на Общински съвет-Шумен Ася Аспарухова и общински съветници, областният управител проф. Христо Христов, представители на държавни институции.
Архиерейският наместник отец Димитър и отец Красимир отслужиха заупокойна молитва, а ученици от II и VII клас на Средно училище „Васил Левски” в Шумен изнесоха поетично-музикален рецитал за Апостола.
„Всяка година, когато отбелязваме годишнина от гибелта на героя, ние се опитваме да го преоткрием, осмисляйки преобразяването на Дякон Игнатий в Апостола на свободата. Неговото лично обаяние се крие в способността му да стигне до родолюбивите чувства на всеки, да разбира еднакво добре и богатия, и бедния, учения и неграмотния, търговеца и селянина. Своята увереност и морална сила Левски намери в идеала си за бъдеще на България – свободна, целокупна, силна „демократска република”, в която всички ще бъдат равни пред закона, независимо от своята народност и вероизповедание”. Това каза в словото си по повод навършването на трагичната годишнина Росица Добрева – директор на Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров”.
„Той е „хоругва на българската свобода”. С дързостта на първите, само за няколко години Апостола направи българите от безправни поданици в народ със самочувствие, във всепризнат субект на международната политическа сцена с дръзки претенции за своя национална държава. Негово дело е създаването на Вътрешната революционна организация – радикално нов път на националното освободително движение, в който народът сам поема съдбата си в свои ръце.
За нас, българите, Левски е мярка за всички неща: за чистота на морала, за толерантност, за държавническа прозорливост, за харизмата на лидера, за смелостта на революционера да осъществи идеалите си. По думите на Мерсия Макдермот, англичанката с българско сърце, дръзнала да напише книга за Апостола, той е „чудото на България, нейното най-голямо съкровище и най-скъпоценният й дар за човечеството”, отбеляза още Росица Добрева.
В знак на признателност пред бюста на Васил Левски бяха поднесени венци от името на кмета Любомир Христов, областния управител проф. Христо Христов, Общинския съвет, Териториалната дирекция на ДАНС, Областната дирекция на МВР, Шуменския университет, Регионалното управление на образованието, политическите партии ГЕРБ, „Продължаваме промяната”, ДПС, БСП, „Възраждане”, „Български възход”, Регионалния исторически музей, ДКТ „Васил Друмев”, детските градини „Слънце” и „Пчелица”, Общинския и областния читалищен съвет и читалищата „Добри Войников – 1856”, „Напредък – 1869”, „Тодор Петков – 1963”, „Стилиян Чилингиров – 1963” и „Пробуда – 1958”, местния клон на Национално дружество „Традиция”, Асоциацията на българските ветерани и миротворци, фен клубовете на „Левски” и ЦСКА. Много граждани, дошли с децата си, също поставиха цветя.
Възпоменателната церемония, продължила близо час, завърши с националния химн на Република България, изсвирен от Градския духов оркестър „Михаил Биков”.
24shumen.com