15 октомври е обявен за Международния ден на белия бастун. Отбелязва се от 1969 г. по решение на Международната федерация на слепите с цел привличане на вниманието на международната общност към проблемите на хората с нарушено зрение.
През 1921 г. Джеймс Бигс – фотограф от Бристол, Великобритания, ослепява след злополука. В района, в който живеел, имало силно пътно движение. Ето защо той боядисал в бяло бастуна, който използвал за подпомагане на придвижването си в района. Белият цвят го направил по-забележим. Оттогава белият бастун е приет като защитен знак и символ за социалната закрила на зрително затруднените граждани.
На 15 октомври 1980 година денят е отбелязан за първи път и в България с редица прояви, организирани от Съюза на слепите.
Териториалната организация на слепите в Шумен и тази година ще се включи с инициативи, посветени на Международния ден на белия бастун.
Днес в сградата на ЦСРИЛЗУ от 13.00 часа ще бъде изнесена беседа на тема „Предимствата на белия бастун“. Ще бъдат демонстрирани техники за придвижване с бял бастун. Присъстващите ще имат възможност да се запознаят и с мобилни приложения за придвижване на слепи хора.
На 18 октомври, в Центъра за социална рехабилитация и интеграция на лица със зрителни увреждания се организира Ден на отворените врати.
Демонстрация на нови адаптирани спортове за слепи е предвидена за 24 октомври, в хотел „Орбита“, парк Кьошковете.
В 10.00 часа ще бъдат представени дисциплините стрелба с лък и колоездене с тандема самите надпревари ще стартират съответно в 13.00 часа и 15.00 часа. В състезанието по стрелба с лък ще участват отбори от Шумен, Варна и Габрово.
На 26 октомври, от 9.00 часа на яз. „Царев брод“ отбори от Шумен и Варна ще мерят сили в приятелска среща по спортен риболов.
От Съюза на слепите в Шумен призовават всички заедно да осигуряваме условия за безпрепятствено и безопасно ориентиране и мобилност, за свободен и равнопоставен достъп на незрящите и слабовиждащи хора:
– Разграничавайте осезателно нивата на тротоарите от уличното платно!
– Маркирайте бордюрите на тротоарите!Изграждайте релефни водещи пътеки към входовете!
– Не паркирайте автомобилите си върху тротоарите!
– Обезопасявайте ремонтни и строителни дейности с ярки сигнални ленти!
– Изписвайте указателните и фирмени табели с едър шрифт и при добър контраст! Поставяйте ги на нивото на погледа на ползвателите!
– Избягвайте изграждането на единични и неравномерни стъпала в подстъпите към централните входове!
– Маркирайте с контрастен цвят ръба на първото и последно стъпало на вътрешните и външни стълби! Поставяйте на стълбищата водещи перила (парапети), боядисани в ярки, контрастни цветове!Обозначавайте с релефни символи поредността на етажа!
– Надписвайте бутоните на асансьорите с брайлови или релефни цифри!
– Номерирайте офиси, стаи и кабинети с едри релефни цифри!
– Боядисвайте вратите в контрастни на стената цветове! Прозрачните врати означавайте със сигнални маркери! Никога не оставяйте вратите полуотворени (полузатворени)!
– Осветявайте добре входове, фоайета, стълбища, коридори и сервизни помещения!
Облекченията за незрящите и слабовиждащи хора не пречат, а напротив – помагат за по-добрия архитектурен комфорт на всички останали.
Снимка: Pixabay.com
24shumen.com