Проект за Областна здравна карта бе приет с известни промени в броя на леглата в отделения на МБАЛ – Шумен. На заседанието в сградата на Областната администрация депутатите д-р Нигяр Джафер, зам.-председател на Народното събрание, д-р Румен Генов и Иван Иванов, представители на общините и омбудсманът Иван Капралов.
„Проектът беше изработен след няколко работни срещи с лекарското съсловие в област Шумен. За нас е водещ интересът на пациента, няма нужда от политизиране”, заяви областният управител проф.Стефан Желев.
Показателите, заложени в Националната здравна карта са по-благоприятни от тези, заложени от областната комисия“, обясни д–р Пепа Калоянова от екипа, изготвил Областната здравна карта.
Стремежът ни е бил да се осигури достъп на населението в областта от болнична помощ. Не е работено на принципа 100 процента използваемост и така са определени повече легла, разясни методиката д-р Калоянова. Заложихме на по-висока осигуреност с болнични легла, което води до разлика между предложението на областната комисия и предложението за Национална здравна карта, отбеляза тя.
Според нея намаляването на леглата от предходната година е трябвало да бъде преодоляно.
Предложението на комисията е за 1 183 легла при налични към момента 816. Според Националната карта за област Шумен за 2018 година са потребни 1 050 легла.
Изводът е, че така се формира един недостиг за областта от 234 легла, които са необходими за пълно задоволяване на населението от медицинска помощ.
Леглата за активно лечение са 569 налични, а конкретните потребности, според Националната здравна карта са 621. Тук също се формира недостиг от 52 легла,отчете д-р Калоянова.
„Пациентът е с предимство. Срещата днес е в резултат на възникнал сериозен проблем. И след анализ на проблематиката, трябва да стигнем до едно общо решение”, заяви депутатът от БСП Иван Иванов.
Според д-р Джафер трябва да се защитава първоначалното предложение за Областна здравна карта. Тя смята, че философията при изготвянето на Националната здравна карта е сбъркана.
А според д-р Румен Генов се спекулира, че най-важен и водещ е броят на отпуснатите болнични легла при структурирането на Националната карта.
Управителят на МБАЛ-Велики Преслав д-р Иван Димитров бе категоричен, че методиката, по която се обсъжда здравната карта, е в закононарушение.
Според него трябва да се отстоява първоначалната позиция, защото никой няма право да взема решение как ще се харчат парите на здравноосигурените лица.
Д-р Димитров щял да връчи на депутата от ГЕРБ д-р Генов няколко закона, които определят потребностите. „Не ми е удобно, но ще Ви ги покажа”, лаконичен бе д-р Димитров.
По думите му Националната здравна карта били структурирана погрешно. Проблем е, че липсва анализът какви ресурси трябват, за да се поддържа тази система и да се осигури минимумът от приетите медицински потребности на населението почтено.
24shumen.com