Ще търсим компромисно решение в полза на всички по предложението на 14 спортни клуба от Шумен да се затвори за движение на всички моторни превозни средства участъкът между вила „Пазачница“ и информационните центрове на природен парк „Шуменско плато“ и Мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“. Това заяви кметът Любомир Христов, който участва в инициираното от местната управа обществено обсъждане на идеята.
В дискусията се включиха представител на Североизточното държавно предприятие, Дирекция на природен парк „Шуменско плато“, спортни клубове, началникът на сектор „Охранителна полиция“ комисар Йордан Дундаков, общински съветници и граждани.
Още в самото начало в залата се оформиха три лагера. Първият бе категорично за затваряне на отсечката. Те се аргументираха с факта, че децата на Шумен трябва да имат безопасно място за тренировка сред природата. Поддръжниците на позицията припомниха, че страната ни е на челно място в класациите по затлъстяване при децата. „Това води до заболявания като хипертония и диабет още в ранна детска възраст. Предлагаме да се затвори зона от четири километра. В нейния обхват попадат само два заслона – „Детелина“ и този около Гроба на курсистите. Децата на Шумен са деца на всички нас. Нека им дадем това място да тренират и спортуват“, заяви Таня Димитрова от СИДП. Тя бе подкрепена и от Ирина Павлова от ДПП „Шуменско плато“.
Д-р Ивайло Петров посочи, че е любител турист и всяка седмица е на Платото. „Тази отсечка е конфликтна зона. Шофьорите карат с превишена скорост, мантинелите са повредени, теренът е замърсен с отпадъци. Още от 5.00 часа сутринта до 21.00 часа там е пълно с хора“, коментира д-р Петров и бе категоричен, че участъка трябва да се затвори.
На противоположна позиция застанаха част от присъстващите в залата, които бяха против затварянето на отсечката. „Трябва да се мисли за алтернатива, а не да се създават ограничения и забрани с леко спортни аргументи. Ограничава се единствената възможност за движение на автомобили на платото. На пътното платно не се спортува“, категоричен бе Красимир Кънчев.
Представители на туристически фирми заявиха, че въвеждането на ограничение за движение на автомобили ще е в ущърб на бранша и организирания туризъм.
Трети призоваха за компромисно решение, като се намерят алтернативни маршрути или се въведат часови пояси за движение само на пешеходци и велосипедисти.
Против затварянето на пътя се обявиха бивши и настоящи спортисти и треньори. Становището си мотивираха с факта, че назад във времето не са тренирали на асфалтовия път, а по горските пътеки, но това не е попречило състезатели от Шумен да станат национални и международни шампиони.
Други предложиха да се ограничи скоростта за движение, която в момента по този участък е 60 километра в час, а децата да спортуват на базата на скаутския лагер „Ивански“.
Точка на спора сложиха комисар Йордан Дундаков и омбудсманът Иван Капралов.
„При създаването му пътят не е предвиждан за пешеходци и велосипедисти. Той е направен, за да свърже два туристически обекта. Там трябва да се спазват правилата за движение извън населени места. Реално, пътят е на всички граждани на България. Полицията може да се намеси при изготвен план или правилник за движение. Участъкът на практика е част от републиканската пътна мрежа“, обясни комисар Дундаков.
Законова яснота в полемиката внесе и омбудсманът Иван Капралов. Той уточни, че в Общинската наредба за пътищата в член 13 е посочено, че стопанинът на пътя може да внася само временни промени промени за ползването му. Това означава, че забраната може да важи само за определени дни и часове. Капралов обясни още, че е възможно да се промени статута на пътя, но се оказало, че трасето няма статут и така е още от изграждането му през миналия век.
24shumen.com