Студенти от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” с ръководител ас. Илиана Кирилова спечелиха първо място в X Юбилейна международна квалификационна школа „Съвременни педагогически технологии в обучението по руски език като чужд“. Тя се проведе от 13 до 17 август и бе организирана от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър” с финансовата подкрепа на Фонд „Руский мир”.
Тази година студентите-русисти Слава Даскалова и Мария Григорова представиха Шуменския университет за втори път във форума. Участваха още представители на 14 европейски университета от 10 страни.
В продължение на пет дни младите русисти слушаха лекции и участваха в майсторските класове на водещи лектори от Русия и България: проф. д.п.н Леонид Московкин и ст. преп. Денис Букин от Петербургски държавен университет, проф. д.ф.н. Валерий Ефремов от Руски държавен педагогически институт „А. Герцен“, проф. д-р Галина Шамонина от Варненски свободен университет и доц. д-р Надя Чернева от Пловдивски университет.
Как да се използват иновациите в обучението по руски език бе основна тема на занятията на Юбилейната Х Международна квалификационна школа. Сред основните теми на форума бяха връзката между танца и лингводидактиката, проблемите на руския език в интернет и игровите форми за популяризация на граматиката, възможностите за научаване на езика чрез руски песни, мемите и емотиконите като инструмент за преподаване. Една от ключовите теми бе кинотехнологията – технология за обучение по чужд език в процеса на създаване на видео филми. Участниците трябваше да създадат собствени видео филми, които да се използват като учебни пособия в обучението по руски език. 6 международни отбора избираха тема на учебен филм, писаха сценарии, снимаха и монтираха филми.
Юбилейната международна квалификационна школа завърши с връчване на сертификати и награждаване на победителите в конкурса «Методическа идея. Фразеологично пътешествие „Пир на весь мир“, или Как да работим с фразеологизмите в национална аудитория?» Тази година първо място бе присъдено на Шуменския университет, второ място на отбора на Пловдивския университет, а трето – на отбора на Самцхе-Джавахетския университет (Грузия).
Студентите от Шуменския университет натрупаха нови знания и идеи за иновативни педагогически технологии в преподаването на руски език като чужд и създадоха нови приятелства сред лекторите и участниците от цяла Европа.
24shumen.com