Днес е Черешова задушница. На този ден почитаме паметта на мъртвите. Черешовата задушница, наричана още Спасовка, е свързана с поверието за прибирането на душите на всички покойници.
На този ден, събота преди Петдесетница, православната църква извършва специално богослужение в памет на починалите християни. Чрез богослужението в църквата измолваме прошка от Бога за нашите покойници.
Живите се молят за душите на покойниците, защото телесната смърт не прекъсва единството между вярващите. В тяхна памет, наред с молитвите, от нас се изискват и дела на благотворителност. Благотворителен характер имат и общите трапези, които вярващите правят на Черешова задушница.
Приготвят се жито, хляб, вино, плодове и други храни, които се раздават. Житото символизира възкресението, а хлябът – Исус Христос.
Според народните вярвания, на Великден Господ разпускал душите на умрелите и те слизали на земята, за да се разтъжат с близките си, а на Спасовден отново ги прибирал. В някои места до този ден не се ядат череши, чак когато празникът отмине, това вече е възможно. С това поверие е свързана Спасовденската-Черешова задушница.
По стар обичай християните посещават гробовете на близките си покойници още призори или вечерта преди съботата. Почистват гробовете, преливат с вода и червено вино, палят свещ и раздават житото, хляба и първите череши, дали името на тази панихида.
Подобно на Спасовден се оставят орехови листа по гробовете. Орехът има посредническа роля. Той свързва земния и небесния свят. Приготвят се обредни хлябове, баници, варено жито, които се раздават за „Бог да прости”. Житото символизира възкресението, а хлябът – Исус Христос.
24shumen.com