Асоциация „SOS жени и деца, преживели насилие“ в Нови пазар продължава да работи с трудни деца. Приоритет остават тематичните беседи относно превенция срещу домашното насилие. Както и полагане на усилия от целия екип на асоциацията за преодоляване на трудностите, които децата срещат в обучителния процес. Тези изводи бяха направени на вчерашния празник, когато Асоциацията отбеляза 15 години от създаването си. От 2008 година към нея функционира и Център за обществена подкрепа. След сключен договор с Община Нови пазар дейността му се финансира от държавния бюджет.
Центърът работи активно в 5 общини: Каолиново, Каспичан, Нови пазар, Никола Козлево и Ветрино. Амбицията на ръководството е да бъдат обхванати и други общини в Шуменска област.
В селата Памукчи и Стоян Михайловски са изградени специални помещения, оборудвани за работа с деца, които нямат необходимите знания за постъпване в първи клас.
Пред годините са проведени кампании за превенция на трафика на хора. Сред застрашените групи са децата, като някои са подложени на сексуално насилие.
1 321 деца са потърсили помощ. 1 060 семейства в риск също са потърсили съдействие и подкрепа от Центъра. Полезни за обществото са били информационните кампании, беседи и тренинг, показват анализите.
Праз 2017 година Асоциацията беше номинирана за наградата „Спасители на детството“.
Снимка: Pixabay.com
24shumen.com