С тържествен военен ритуал по поднасяне на венци и цветя в Шумен почетоха 142 години от освобождението на града и 183 години от рождението на Васил Левски.
На церемонията, пред паметника на Апостола на свободата на пл. „Освобождение“, присъстваха кметът Любомир Христов, областният управител проф. Стефан Желев, депутатът Иван Иванов, военни, общински съветници и граждани.
Слово, посветено на двете годишнини, произнесе д-р Антония Панева, началник на Държавния архив в Шумен. Пред присъстващите тя припомни подвига и делото на Дякона.
Антония Панева разказа и историята на освобождението на Шумен.
След подписването на Санстефанския мирен договор Шумен остава под властта на Османската империя. Свободата за шуменци идва 137 дни след 3 март 1878 година. Градът е стратегическа военна крепост със 120 000 армия. След споразумение и без да се пролее капка кръв комендантът на крепостта Фазлъ паша предава ключа на Шумен на генерал Пьотър Вановски.
Под звуците на тържествена музика шуменци обсипаха паметника на Апостола с венци и цветя.
Празничната програма за 142 години от освобождението на града ще продължи днес с концерта „Бойна слава“ на Градския духов оркестър под диригентството на маестро Христо Атанасов. Проявата е от 20.00 часа на лятната сцена на парк „Студентски“. Входът за зрители е с пропуски. Те могат да се получат и днес на място половин час преди началото на концерта.
24shumen.com