15 и 10 години лишаване от свобода за двамата машинисти на влака – убиец в Хитрино Димитър Михнев и Радослав Петков. Това е присъдата, постановена от Окръжния съд в Шумен след малко повече от 3 години от трагедията, при която загинаха 7 души, 21 бяха ранени, а десетки сгради и инфраструктура – разрушени.
15 години затвор е присъдата за първия машинист Димитър Михнев, а колегата му Радослав Петков получи 10-годишна присъда. Мерките за неотклонение на двамата са променени с електронни гривни, с които ще се следи движението на осъдените. Като смекчаващи отговорността обстоятелства магистратите отчитат чистото съдебно минало на Михнев и Петков и добрите характеристични данни.
Припомняме, че окръжният прокурор Маргарита Георгиева, както и адвокатът на пострадалите Николай Димитров поискаха максимална присъда 20 години лишаване от свобода за подсъдимите машинисти.
Роднини на жертвите пък поискаха 4 милиона лева кръвнина.
В 5-часовата си пледоария прокурор Георгиева определи жп инцидента като особено тежък случай с висока степен на обществена опасност, от който са настъпили сериозни последици – 7 жители на Хитрино са загубили живота си, а 21 са претърпели тежки и средни телесни повреди. От взрива са разрушени десетки сгради – жилищни и обществени, съсипана е инфраструктурата на населеното място, хората са загубили имущество.
Основната версия на държавното обвинение е високата скорост, с която влакът е влязъл в района на гарата – 81 км/ч при допустима 40 км/ч. Именно заради прекомерната скорост влакът е дерайлирал, последвало е изтичане на газ пропилен, в една от цистерните, а после взрив, който е изравнил със земята десетки къщи, а много хора са изгубили живота си.
Магистратът посочи и вината на двамата машинисти. Те не са реагирали своевременно и не са предприели необходимите действия за предотвратяване на опасните последици. Въпреки своята компетентност, помощник машинистът Радослав Петков не е поел управлението на влака, след като първият машинист не се е справил с настъпилата извънредна ситуация – дерайлирането на влаковата композиция. Необходимо е било да бъде задействан режим „екстрено спиране”, но това не е направено.
Като се позова на свидетелски показания прокурор Георгиева не изключи двамата машинисти да не са реагирали адекватно, защото са заспали.
Държавното обвинение категорично отхвърли тезата на защитниците на подсъдимите, че инцидентът е настъпил поради лошото състояние на железния път. Според нея експертизите са доказали, че това не е вярно.
Мотивите за присъдата магистратите ще обявят в законоустановения срок.
Решението на съда подлежи на обжалване пред Варненския апелативен съд.
24shumen.com