Дейностите, които крият корупционен риск, свързани с членството на България в Шенген са свързани най-често с граничния контрол. Като оттеглянето му от вътрешните граници спомага за увеличаване на контрабандата и нелегални канали за търговия. При издаването на документи за чуждо гражданство Наредбата е неясна и непълна. Тези отговори са дали при анкета, изискана от Националната комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество членовете на Областния Обществен съвет в Шумен за превенция на корупцията. В съвета влизат стратегически институции като ОД на МВР, Областна дирекция „Земеделие“, РЗИ, НАП, Регионалното управление по образование, Екоинспекцията и Областната инспекция по труда.
Резултатите от проучването бяха огласени от Областния управител на Шумен проф. Стефан Желев.
Анкетираните смятат, че трябва да бъде засилена конкуренцията в регионален мащаб с оглед неговата неподготвеност относно възможността за интернационализация на бизнеса.
В отговор на въпрос кои фактори – географски и криминогенни оказват влияние върху корупционния риск са посочени три фактора, а именно – несъвършенството в базата данни, несъвършенства в нормативната база, нива на квалификация и възнаграждения на служители.
Предложените мерки за борба с корупцията са – електронно управление, на централно и местно ниво, подобряване на органите на държавата и местната власт с бизнеса, единна европейска съдебна система, единна визова система и провеждане на миграционна политика, която да спомага за запълване на дефицита от квалифицирани кадри на трудовия пазар.
Като ефективен подход е посочено насърчаването на гражданския контрол. Фигурират мнения, средствата по европейски програми да се насочат към повишаване на конкурентноспособността на българския бизнес и особено на малките предприятия.