дом Общество Разработват национална стратегия за безопасност на движението по пътищата

Разработват национална стратегия за безопасност на движението по пътищата

0
ДЯЛ

„Изготвяме национална стратегия за периода 2021 -2030 г., която ще обхваща цялостен анализ за безопасността на движението по пътищата“, съобщи в Шумен зам.-председателят на Държавната агенция за безопасност на движението Анжелина Тотева. Заедно с експерти тя присъства на заседанието на Областната комисия по безопасност на движението.
За безопасността трябва да се говори на децата още в детските градини. Обучението трябва да продължи до края на средното образование, категорична бя тя.
Целта е, гоним визия – нула загинали на пътя. И да намалим максимално броя на ранените и трайно увредените, добави Тотева като препоръка с мотото „На пътя животът е с предимство“
В изпълнение на държавната политика вече е започнало разработването на Стратегията. За целта за състоянието на пътищата във всички населени места ще бъде подавана информация от Областните комисии, разясни експертът Милен Марков.
„При сериозен контрол има завишение на наложените наказания на водачите и пешеходците, но се увеличава броя на тежките ПТП, което показва, че репресията не е най-точната форма за намаляване на пътния травматизъм. В дългосрочен план трябва да се работи с уязвимите участници – пешеходци, деца, възрастни хора, за да бъдат по-дисциплинирани“, заяви гл.инспектор Веселин Георгиев, началник сектор КАТ.
Прави впечатление, че в някои населени места в Шуменска област има кръстовища, които не са добре осветени, въпреки, че беше даден срок за отстраняване на недостатъците. Единствено в община Смядово всичките проекти отговарят на определените изисквания. Надявам се другите общини да се съобразят с нормативната уредба, това води до намаляване на произшествията в населените места, това докладва комисар Йордан Дундаков, началник отдел „Охранителен“ при ОД на МВР Шумен.
През 2019 година имаме много произшествия с пешеходци, като само 4 от тях са заради неправилно пресичане на пешеходец. Всичко друго е отнемане предимство на пешеходеца, уточни той.
Според него не може да се разчита изцяло на контрола за безопасността на движението. Важни са инфраструктурата и залагането на интелигентни транспортни системи, да се подобри обществения транспорт, да се намалят броя на местата за паркиране в основната улична мрежа. Определените паркоместа, които се намират в близост до пешеходните пътеки карат пешеходеца да стигне до средата на пешеходната пътека, за да пресече, разясни комисар Дундаков.
Нека пешеходците не се възползват от правото си на пресичане моментално, да спрат за секунда , да си поемат въздух, за да преценят приближаващият автомобил горе-долу с каква скорост се движи и дали ще успее да спре, препоръча той.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияМОСВ: ВиК – Шумен отчита 95% загуби по мрежата, започват проверки на водовземанията на всички ВиК
Следваща статияОблаци и слънце ще се редуват в последния ден на януари

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here