Състав на Шуменския окръжен съд със свое определение взе мярка за неотклонение „Задържане под стража“ на 63-годишния обвиняем за четворното убийство в Каспичан Петър П. С това искането на Окръжната прокуратура в Шумен бе уважено, като съдът сподели аргументите на обвинението, че е налице обосновано предположение за авторството на четворното убийство, както и че има реална опасност Петър П. да се укрие и да извърши друго престъпление, тъй като за умишленото убийство на повече от едно лице, извършено по особено мъчителен за четирите жертви начин и с особена жестокост, се наказва с лишаване от свобода от 15 до 20 години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна.
В съдебната зала обвиняемият за убийствата на 81-годишния Георги В., 70-годишната му съпруга Гуля В., 48-годишната им дъщеря им Славка и 46-годишния им син Веселин заяви: „Ако ме пуснат сега, в Каспичан ще ме убият. Домът ми е запечатан и няма къде да отида, нямам и пари за парична гаранция“.
От направената съдебно-психиатрична консултация съдът счете, че обвиняемият Петър не страда от душевни заболявания, осъзнавал е деянието си, можел е да ръководи постъпките си поради, което може да носи наказателна отговорност. Съдът изрази становище още, че Петър е лице с престъпна нагласа, склонен да извърши престъпно деяние. От свидетелството му за съдимост става ясно, че е реабилитиран за друго аналогично престъпление през 1989 г., във фаза на опит за убийство на домоуправител, за което му е наложена условно наказание.
Според държавното обвинение от събраните до момента доказателства, от намерените в хода на огледа следи, в къщата на убитите, и от динамичния оглед в дома на извършителя – дрехи и предметът на убийството брадва, по които има следи от кръв, са налице достатъчно доказателства, че именно обвиняемият Петър е автор на деянието.
Според наблюдаващия прокурор Румен Рачев има опасност задържаният да се укрие или да извърши друго престъпление, за това сочели и действията му след извършване на престъплението – ограничил достъпа до себе си, заключвайки се в дома си. Съдействие тогава оказал синът му, който разбил със щанда входната врата и вратата на стаята, в която бил обвиняемия.
Защитата изрази становище, че на този етап не били „изследвани всички доказателства“, както и че липсвали категорични данни и експертизи, които да доказват, че Петър е осъзнавал деянието си. Служебният защитник посочи още, че нямало данни Петър да се е укривал, да заличава следи, направил е самопризнания и не се е възпротивил при задържането си.
В хода на заседанието защитата изтъкна, че заварил довереника си в неадекватно състояние, страхувал се от насилие спрямо него и най-вече от съгражданите си. Освен това в протокола за разпит били посочени някои заболявания, от които Петър страдал. Поради това служебният му защитник адвокат Станчев поиска съдът да наложи мярка, която била в интерес на подсъдимия, с оглед неговата защитата.
Определението на Шуменския окръжен съд, с което 63-годишният роднина на убитите бе задържан под стража, подлежи на обжалване пред Апелативния съд във Варна.
24shumen.com