дом Общество Оценка: Само в Шуменска област работи план за реакции и спешна медицинска...

Оценка: Само в Шуменска област работи план за реакции и спешна медицинска помощ при ПТП

0
ДЯЛ

План за реакции и оказване на спешна медицинска помощ при възникване на пътнотранспортно произшествие (ПТП) бе гласуван на днешното заседание на Областната комисия за безопасност на движението. Документът бе представен от директора на Центъра за спешна медицинска помощ д-р Илиян Илиев.
В него са засегнати съществените моменти след постъпване на сигнал – изпращане на спешен медицински екип и действие, транспорт и хоспитализация в Спешно отделение на МБАЛ Шумен, готовност за реакция от екипа на болницата и ситуационно поведение.
Спешният медицински екип при пристигане на мястото на ПТП е длъжен незабавно да окаже необходимата медицинска помощ на пострадалите, а при необходимост да обезопаси района на инцидента, да попълни фиш за пострадалите и починали, ако има. Да уведоми за извозване на труп, подлежащ на съдебно медицинска експертиза.
В МБАЛ Шумен – Спешно отделение се насочват пострадали за хоспитализация. Попълва се надлежна документация.
При ПТП във Върбишкия проход могат да се активизират медицинските екипи от Спешна помощ в Смядово, Върбица и Велики Преслав.
МБАЛ Шумен поддържа 24-часова готовност, 7 дни в седмицата и 365 дни в годината.
При необходимост от консулт се поддържа контакт с лечебни заведения във Варна и за хоспитализация на пациенти в тях.
При групови случаи при 7 пострадали, се уведомява екип от Спешно отделение за вида и мястото на инцидента, за броя на пострадалите, по вид и тежест и за отговорността на останалите структури. Набавят се легла и носилки.
Болните без паспортни данни за идентификация се маркират с номерирани гривни за ЕГН.
Необходимостта от операционни зали и леглови фонд се осигурява от съответните дежурни лекари.
Нуждата от консултанти се определя от специалисти.
Води се пълна медицинска документация съгласно Правилника на МБАЛ Шумен и Спешно отделение.
Директорът на болницата свиква определената със заповед комисия при бедствия и масов травматизъм, като поема оперативното ръководство при извънредни ситуации.
Дежурните лекари осигуряват нужния персонал, леглови фонд и последователност на лечебна дейност с оглед на пострадалите.
Според експерта от Държавната агенция по безопасност на движението Милен Марков Шуменска област е пионер в изготвянето на такъв съществен документ.
„В най-скоро време няма да бъде възможно да поддържаме денонощни екип в ОАРИЛ,“ Ортопедия“ и „Хирургия“. Причината намаляват реаниматорите и ще се затрудни оказването на спешната помощ. Молбата ми е за структуриране на здравната мрежа, защото не може болницата да бъде обезкървена откъм кадри, които отиват там, където няма спешност. А заплащането е по-високо“, това е коментарът на управителя на МБАЛ Шумен д-р Димитър Костов по отношение на плана.
24sumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияМарио Хосен и Марта Потулска с концерт в Шумен
Следваща статияПрокуратурата: Големите печеливши на награди от лотариите, реално не съществуват!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here