Традиционните борби в село Трем и мазните борби в село Черна, провеждащи се всяка година в края на месец август и и началото на месец септември, няма да се провеждат. Решението е взето от ръководството на община Хитрино и Спортно-културно сдружение „Коджа Юсуф“. Като причина за това решение е увеличаващите се всеки ден заболели от Делта варианта на COVID-19, не само в Североизточна България, но и цялата страна. На мазните борби в село Черна традиционно присъстват и борци от Република Турция и Република Северна Македония където също заболяванията ежедневно се увеличават. Въпреки това обаче, неправителствени организации на изселници от България в Турция, в началото на септември се очаква да посетят музея на Коджа Юсуф в родното му село Черна и да положат венци на признателност на световно известният борец. Очаква се делегациите от Турция да посетят и паметника му в центъра на село Хитрино.
През 2011 година в Хитрино бе издигнат паметник на Коджа Юсуф, чийто автор е шуменският скулптор Бехчет Данаджъ. В село Черна е изграден музеен комплекс на Коджа Юсуф, като поредната проява на признание към издигнатия в култ борец.
Коджа Юсуф е роден през 1864 година. Борил се из Шуменско и 10 години „тръшкал“ наред местните пехливани. На 20-годишна възраст успял да надвие прочутия тогава в цялата империя Кел Аличо (плешивия Али – б.а.), който цели 27 години не знаел поражение.
Рисунка от тази славна схватка се продавала по панаирите и славата на Юсуф от Черна станала огромна. През 1894 г. Юсуф и друг пехливанин от Шуменско – Мехмед Кючук от село Сливак, отиват в Европа.
Тогава започнала световната кариера в кеч борбата за Юсуф. За да ги различават, мениджърите им дали прякори – Кючук (Малкия) на Мехмед и Коджа (Големия) на Юсуф. По това време Коджа Юсуф тежал 110 кг при ръст 188 см. Юсуф не вкусвал алкохол, не пушел и цигари.
През 1895 г. в Зимния цирк в Париж, срещу Коджа Юсуф се изправил друг непобедим турчин – Кара Осман, който също знаел всичко за борбата. Схватката е, докато единият падне, без да се мери времето. Борили се дълго и изтощително. Накрая Коджа Юсуф решил да приложи душеща хватка на противника и това му донесло успеха, независимо от освиркванията на публиката.
Съдии и публика със сила откъснали Юсуф от берящия душа Кара Осман. Пред журналистите победителят казал скромно:“Аз не правя нищо друго, освен че се боря. Както на небето има едно слънце, така и в борбата има само един Юсуф!“ След този успех Коджа Юсуф се борил в Белгия, Австрия, Германия. Отива в Америка, където също побеждава наред. Спечелил много пари и през 1898 г. решил да се върне в Шуменско. Качил се на парахода „Бургундия“ от Ню Йорк, но по пътя претърпели корабокрушение и заедно с други пътници нашенецът намерил смъртта си. Всичко това направило от Коджа Юсуф легендарна, полумитична фигура, тачена и до днес в Турция, а родното му място в село Черна е обявено за свещено.
Салим Салих
24shumen.com