Над 300 души се възползваха от безплатните скринингови изследвания за хепатит В и С, част от кампанията „Скъсай с хепатита!”. Акцията в Шумен се проведе под личния патронаж на д-р Нигяр Джафер, зам-председател на Народното събрание. Това е втората инициатива в рамките на кампанията, с която се отбелязва Световният ден за борба с хепатита (28 юли) и която цели да предостави възможност на повече хора да се изследват безплатно за хепатит В и С, като същевременно съдейства за повишаване информираността за заболяването, начините за превенция и лечение.
За вирусните хепатити:
Хепатит А – Този вид хепатит е повече познат като „болестта на мръсните ръце“, тъй като се предава по фекално-орален път. За да избегнете заразяване с него, е нужно да спазвате много добра лична хигиена. Безспорно най-добрият метод за превенция е ваксинацията, която е препоръчителна в България.
Хепатит B – Този вид хепатит може да бъде много коварен, защото може да протече без никакви симптоми, а когато те се проявят, може вече да са минали години от заразяването и съответно да е настъпило чернодробно увреждане. Предава се по кръвен път и при полов контакт. В България е въведена задължителна имунизация за всички новородени след 1992 г.
Хепатит C – Този вид хепатит се предава по кръвен път и за него не съществува ваксина. Подобно на хепатит B, и той може да протече безсимптомно и да доведе до чернодробна цироза и рак на черния дроб. За щастие, за хепатит C има лечение, което се поема от НЗОК. Проблем у нас обаче остава ниското ниво на диагностика, тъй като безплатни изследвания не се поемат от никакви обществени фондове. Всеки може да се зарази с хепатит C. Сред най-уязвимите групи попадат лекари и медицински специалисти, зъболекари, хора с пиърсинги и татуировки и други. Сред най-застрашените групи са хората на възраст над 45 години, които в миналото са претърпели медицински манипулации и кръвопреливане, тъй като преди 1992 г. кръвта и кръвните продукти не са били изследвани за хепатит С.