Сградата на Народно читалище „Добри Войников” да получи статут на паметник на културата с национално значение, предлага общинският съветник от ВМРО доц. Стефан Минков. Докладната е включена за разглеждане и обсъждане на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен. Документът вече е подкрепен от комисията по култура, културно-историческо наследство и вероизповедания.
Вносителят припомня, че читалището е основано още в средата на ХІХ в. под името „Архангел Михаил“ и е най-старото в България.
Проектът на сградата е изготвен от известния френски архитект Ж. Мерсие. Днес „старата сграда“ на Народно читалище „Добри Войников – 1856“ е добре поддържана и е един от символите на гр. Шумен, но освен това, с уникалната си архитектура, както и с историческото си значение за развитието на българската култура (като неизменно свързана с дейността на читалището – една културна институция с традиции, надхвърлящи рамките на нашия град), напълно заслужава да получи статут на недвижим паметник на културата с национално значение. Не само, за да се открои уникалната й история и архитектура, но и за да подчертаем мястото на Шумен в културната история на българите и българската държава, аргументира предложението си доц. Минков.
Според него Общинският съвет трябва да бъде инициаторът за промяна на статута, а общинска администрация да подготви необходимата документация за това. Областният управител нормативно също би могъл да инициира подобна промяна на статута. А народните представители могат да подкрепят предложението.
В изпълнение на процедурата експертна комисия от Националния институт по недвижимо културно наследство трябва да изготви становище на базата на което министърът на културата издава заповед сградата да получи статут на паметник на културата с национално значение.
24shumen.com
Никъде не се споменава читалищното настоятелство. Все пак, сградата НЕ е общинска.