Денят на труда и на международната работническа солидарност се отбелязва ежегодно на 1 май.
Началото се поставя на тази дата през 1886 година в САЩ, когато профсъюзите провеждат неофициална национална стачка, в която вземат участие над 300 000 работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден.
Денят на труда е един от официалните празници в Република България. Първият опит за честване на Първи май в България е от Топографското дружество през 1890 г. Обявен е за официален празник през 1939 г.
От 1945 г. комунистическата власт в Народна република България започва да чества празника всяка година. Държавата отбелязва Първи май с мащабни манифестации из цялата страна, в които задължително взимат участие държавните служители. Те се провеждат на централния площад във всяко населено място. Манифестиращите преминават марширувайки през площада, като скандират лозунги, които прославят труда и работническата класа. През това време от трибуна, разположена на площада, са поздравявани от партийни (БКП и БЗНС от управляващия ОФ), държавни и местни ръководители.
След края на социализма в България през 1989 г. Първи май продължава да е официален и неработен ден, но държавната власт не се ангажира с организирането на масови прояви. Честването се отбелязва от социалисти и комунисти, като най-значителни са концертите на открито на Българската социалистическа партия (БСП).
Първи май се чества като Ден на труда и е официален празник в редица държави като: Германия, Австрия, Мексико, Тайланд, Русия.
В други страни обаче се отбелязва неофициално. Например в Канада и Съединените щати се празнува в първия понеделник от септември, който е известен като Labour Day.
Във Великобритания отбелязват Ден на труда през първия понеделник на май, известен като May Day. Предложения през 2011 г. са правени празникът да се премести през септември, в синхрон със САЩ и Канада, но към момента това не се случва.
24shumen.com