Поради наложените извънредни обстоятелства с развитието и разпространението на заболеавмостта с коронавирус Средно училище „Йоан Екзарх Български“-Шумен преминава в режим на дистанционно обучение. Това съобщиха от учебното заведение.
Учителите в училището имат нужните компетенции да работят с различни уеб базирани и мобилни образователни платформи и приложения като: mozaBook, Buncee, Glogster, Quizizz, Kahoot!, liveworksheets, Seesaw, LearningApps, Ourboox, Google Classroom, weebly, genially, Zoom, Khan Academy и др.
Днес се провеждат допълнителни инструкции за работа с уеб-платформите, които ще осигурят конструктивно общуване учител-ученик-родител. По този начин, чрез използването на актуални онлайн образователни и мобилни приложения, учебният материал може да бъде преподаден посредством обучителни видеа и онлайн платформи, като на преподавателите се дава възможност за избор на интерактивни инструменти и системи за обратна връзка, за да се обезпечи качеството на образователния процес.
При така създадената организация на учебния процес, учителят има възможност да използва всички ресурси, които са му необходими всеки ден при подготовката на урочния материал, с тази разлика, че платформата практически прехвърля класната стая във виртуално пространство, в което учениците имат пълен достъп до устройствата и всички ресурси на една традиционна класна стая. Учителите и учениците ще могат да си направят регистрация в уеб-платформи, чрез които буквално за секунди ще може да се организира видеоконферентна връзка. Предимството на тези платформи е, че може да се визуализира съдържанието на екрана на устройствата (т.нар. споделяне на екран), както и да бъдат споделяни разнообразни учебни материали, а всеки ученик може да взема активно участие, точно така, както в клас – с вдигане на ръка или едно кликване на клавиатурата. Това дава възможност всеки ученик да се включи активно в учебния процес и да получи диференцирана задача от преподавателя си чрез разпращане на файлове до всички – групово или индивидуално.
За да се осъществи успешната комуникация, учениците ще работят с телефоните си, ще използват мишката на настолните си компютри или тъч дисплея на телефона си или друго мобилно устройство. Това няма да бъде нещо напълно ново нито за тях, нито за учителите им, тъй като и досега тези иновативни подходи в обучението са се използвали активно в хода на работата.
Учениците в начален етап /I – IV клас/ също ще имат възможност да се обучават онлайн, както по-големите ученици, а родителите ще могат да
присъстват с децата си по време на дигиталното обучение, като по този начин ще бъдат ангажирани с контрола при достъпа на децата до различните мобилни приложения.
Относно организацията на учебния процес няма да има ограничения откъм времето и избора на образователния ресурс.
24shumen.com