дом Общество Над 1 500 бронзови монети са открити при спасителни разкопки край село...

Над 1 500 бронзови монети са открити при спасителни разкопки край село Правенци

0
ДЯЛ
24shumen.com

Над 1 500 бронзови монети са били открити при спасителни разкопки край село Правенци. Екип, воден от гл.ас д-р Андрей Аладжов попада на масовата находка при извършеното проучване на селище, което се оказва по трасето на газопровода „Балкански поток“. Селището е възникнало през 4 век. От този период са открити 7-8 полувкопани жилища, според отпечатъците от дървени греди, носещи покривните конструкции. Интересен се оказва хореумът – склад за жито, представляващ доста голяма сграда, в която археолозите попадат на части от питоси и на бронзовите монети, датирани от началото до края на 4 век. Най- ранната монета се оказва на император Константин Велики, а най-късната на император Аркадий. Сградата е била опожарена, което археолозите свързват с първите хунски нашествия на Балканския полуостров. Гл.ас. д-р Андрей Аладжов посочи пред репортер на 24shumen.com, че римското селище е съществувало един век, а след унищожаването му при варварските нашествия в началото на 5 век, животът там прекъсва за около 3 века и половина. По-интересен за археолозите се оказва вторият период на селището, когато то се явява сателитно на Плиска- ранносредновековният, от средата на 8 век.
„Обектът край Правенци се намира в близост до Плиска, по права линия на 6-7 км. и за нас този ранносредновековен обект в периферията на първата българска столица беше шанс да проучим една по- различна от столичната култура“, каза гл.ас. д-р Аладжов. Жилищата не са се различавали от римските полуземлянки, подавали са се не повече от 1-1,5 м. над земята, но докато в римската епоха покривите им били покрити с керемиди, в средновековието те вече са били от слама. В едно от жилищата са открити четири пещи за хляб, вероятно пекарната на селището и доста ранни керамични съдове. Изненада за археолозите се оказва откритата луксозна кана с излъскана повърхност. „Датира се в първата половина на 8 век и намира точен аналог в каната от богатия гроб в Кабиюк. Там беше открит може би единственият аристократичен гроб на прабългарски войн близо до Плиска. За нас все още остава загадка къде са били погребвани богатите войни от езическия период на столицата. Но, тази кана, тип трапезна, е израз на по- богато притежание. Откриването на луксозна трапезна керамика изненадва като инвентар на обикновено жилище“, посочи гл.ас. Аладжов. Сред откритите артефакти той спомена още няколко накита от ранно средновековие – две обици от средата на 8 век и няколко коланни апликации. Селището край Правенци е било регистрирано още през 2012 година при обходите на проектното трасе на тръбата. Спасителните разкопки са извършени в началото на лятото на тази година. В продължение на 45 работни дни на терен са били 9 специалисти археолози и близо 60 работници. През октомври гл.ас. д-р Андрей Аладжов ще продължи проучването на обекта си в Плиска- Арената или Кръглата каменна площадка, като археологическото проучване ще бъде предшествано от геофизично изследване.
Снимката е илюстративна.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияБСП и ДПС поискаха оставката на Цвета Караянчева
Следваща статияМБАЛ-Шумен обяви конкурс за лекари

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here