Старата кола ви е служила дълго и достойно, но е дошло време да се разделите с нея, защото е прекалено амортизирана, претърпяла е ПТП, а ремонтът ѝ струва повече, отколкото самата тя? В този случай бракуването на возилото и предаването му за скрап е най-доброто решение.
Какво трябва да направите, за да дерегистрирате лекия си автомобил?
На първо място трябва да се въоръжите с търпение и да отделите няколко дни време.
Като за начало трябва да потърсите лицензирана фирма, която предлага подобна услуга и да получите оферта за колата си. След като се договорите за цената, от фирмата ще ви изпратят репатрак, който да извози колата ви. След покупката на автомобила, от фирмата задължително ще ви издадат нужното за пред КАТ удостоверение за дерегистрация, което в случая ви е най-ценното, тъй като с него ще докажете пред КАТ, че МПС-то няма да стои на улицата или на тротоара пред блока ви. Ако такова удостоверение не ви бъде издадено, това означава, че не са лицензирани да изкупуват употребявани автомобили за скрап.
Преди да застанете на гишето в КАТ, трябва да подготвите всички необходими документи за бракуването му: двата талона на автомобила (голям и малък), двете регистрационни табели, удостоверението от фирмата за изкупуване на излезли от употреба автомобили и молба за дерегистрация на леката кола. Не забравяйте, че колата трябва да е с платен данък към Общината. С подаването на документите ще трябва да платите и задължителната такса. Това може да стане както на място, на каса в КАТ, така и по електронен път. След цялата процедура, от КАТ ще ви издадат документ, в който е посочено, че автомобилът е бракуван и с това приключва дерегистрацията му. Не забравяйте да отидете до Общината и НАП да отпишете колата. Ако не го направите, автомобилът ще продължи да се води на ваше име, а данъчните ще продължават да ви пращат „честитки“ за неплатени данъци.
Ако пък не може да се разделите с колата си и не искате да я давате на отпадъци за цветни метали, тогава трябва да посочите в заявлението си до КАТ, че колата ще бъде съхранявана в частен имот или гараж, като разбира се, вие продължавате да носите отговорност за нея. Важно е да знаете, че нямате право да я разкомплектовате и да продавате частите й, тъй като, за да извършвате тази дейност ви е нужно специално разрешително.
24shumen.com