Коварна задача на матурата по български език и литература вкара Министерството на образованието и науката и Българската академия на науката (БАН) във филологически спор. Учители от своя страна недоумяват защо учениците трябва да се объркват.
Поводът за лавината от гневни коментари предизвика задача №7, от която ученици и експерти са били объркани и подведени от изреченията, „които звучат неестествено и нелогично“. Според условието на задачата, трябва да се посочи изречението, в което не е допусната граматична грешка, коментираха тази сутрин по bTV.
От четирите дадени верни отговора, нито един не е верен.
А далите отговор, различен от отговор Б са допуснали грешка не от незнание, а от объркване.
Дори експерти от БАН споделят, че задачата ги е объркала и споделят, че при така написаните изречения нито едно не е отговаря на зададеното условие.
Думата „комисия“ в отговор „Б“ от задача 7 трябва да бъде членува „комисияТА“, защото става дума за конкретно мотивационно писмо. Експерти коментират, че грешката тук е семантична. Думата „комисията“ е определена. При нас е характерно точно това членуване на съществителните имена, като изразяване на категорията определеност, категорични са езиковедите.
От МОН контрираха, че финалният вариант на матурата се одобрява от екип от учители и езиковеди и са категорични, че няма нарушена граматична норма и граматично правило и затова тяхното твърдение е, че в подточка „Б“ не е допусната граматична грешка. Според тях няма правило, което да изисква членуване на допълнение, което е употребено след глаголна форма в минало свършено време. Това изречение е вън от контекста.
Експерти езиковеди заявиха още, че за поредна година от МОН си измислят нова граматика.
24shumen.com