Готова е сградата на Центъра за научни постижения към Шуменския университет (ШУ). Това оповести днес на брифинг ректорът на висшето училище проф. Георги Колев.
Стойността на строителните дейности е 719 814 лева с ДДС, а фирмата изпълнител ЖСП „Стил“.
Центърът за научни постижения към ШУ се създава по проект по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, проритетна ос 1 „Научни изследвания и технологично развитие“.
ШУ е партньор по проекта на още четири университета в страната – Технически университет-София, Русенския университет, Бургаския университет „Проф. Асен Златаров“ и Софийския университет.
Общата стойност на проекта е 29 781 882 лева. От тях 3 054 000 лева са за Центъра към Шуменския университет.
Изградената база в Шумен е с разгърната застроена прощ от 305 квадратни метра. На нея ще бъдат разположени дейта център с терминали за достъп, три модула – „Математически основи на информационната сигурност“, „Стеганологична защита на информацията в мрежите“, „Криптологична защита на комуникациите“, и една Лаборатория за моделиране и симулация на процеси.
За оборудване на комплекса с нова и съвременна апаратура са предвидени 1 470 365,85 лева. Предстои да бъдат проведени процедури за избор на доставчици на планираното за закупуване оборудване.
Проектът цели създаване на Център за върхови постижения от разпределен тип, за да се повиши нивото и пазарната ориентация на научноизследователските дейности на водещите ИКТ научни звена на петте университета, участващи в неговото изпълнение.
Разпределената инфраструктура ще създаде възможно най-добри условия за привличане на висококвалифицирани изследователи в областта на ИСИС за провеждане на върхови научни изследвания в област Ииформатика и ИКТ според световните стандарти. Научноизследователски лабораторен комплекс УНИТe на Шуменския университет “Епископ Константин Преславски” е част от този център. В рамките на проекта е предвидено да се извършват върхови научни изследвания по девет работни пакета:
Инфраструктурата за Big Data като услуга
Софтуерни услуги за големи обеми от данни;
Иновативни математически методи и модели в дигиталния свят;
Системи за анализ и виртуализация на Big Data в реално време;
Визуализация, дигитализация и прототипиране;
Интелигентни кибер-физични системи;
Интелигентни и устойчиви градове;
Фабрики на бъдещето;
Big Data в естествените науки.
Тематиките на работните пакети (РП1-РП9) ще имат голям принос към развитието на информатиката, информационните технологии и комуникациите, тъй като се основават на международно разпознатите досегашни научни постижения на изследователите в проекта УНИТе и включват новаторски цели. Научноизследователските области на работните пакети са едновременно взаимнодопълващите се и с достатъчна свързаност, за да осигурят гладко прехвърляне на знания, умения и технологии.
Шуменският университет е координатор на изпълнението на Работен пакет 1 – Инфраструктурата за Big Data като услуга. В научният екип на проекта са включени до момента 10 изследователи.
ЦВП УНИТе и в частност Научноизследователски лабораторен комплекс на ШУ ще може вбъдеще да осигурява услуги и решава научноизследователски задачи на бизнеса и обществения сектор от региона и страната.
Въпреки кризата с COVID-19 Шуменският университет вече е обявил обществена поръчка за работни станции и модулни устройства на стойност 50 000 лева. От ръководството на учебното заведение очакват първите договори за техническо оборудване да бъдат сключени през февруари 2021 година.
24shumen.com