Първата българска столица Плиска посрещна воини в бляскави доспехи, мечове, щитове и бойни коне. Те разположиха стана си сред твърдината и започнаха да стягат оръжията си, за да защитят целостта на България.
Това се случи във втория ден на ежегодния събор-фестивал на средновековния бит и култура „Дни на предците“, който се провежда на територията на Национален историко-археологически резерват „Плиска“. Стотици любители на възстановките се събират всяка година в първата българска столица, за да покажат своите умения, нови придобивки и знания, пише dariknews.bg.
Идеята на фестивала е да отведе посетителите в стари времена и традиции, като се пресъздадат отделни моменти от средновековната ни история по един достоверен начин, базиран на исторически източници и археологически паметници.
Участващите във фестивала формации, съобразявайки се с периода, който представят, изграждат походни и битови лагери, разпъват юрти, шатри, навеси, поставят средновековни сергии и работилници, обособяват места за спане, за хранене, за стрелба с лък, за средновековни игри и тренировки на бойни умения, места за настаняване на коне и места за конни демонстрации.
Освен древни занаяти и бойни техники на събора има и традиционна кухня. Тя е поверена на клуб „Традиция“ от Шумен. В походи се е готвило каквото има, казва Благовест Йорданов и обяснява, че кухнята на българите от първото и второто царство се различава значително. Докато едните са номади и носят месото под седлото, другите вече са уседнали и използват все повече подправки и техники за готвене, подобно на гърците, казва той.
Фестивалът се провежда ежегодно от 2012 г. на територията на НИАР „Плиска“. Включва представяне на българската история от ранното (VI-VII век) до късното средновековие (XIV-XV век), заедно с близки нам култури и съседни народи през този период.
Снимка: Дарик