На 8 януари се отбелязва Бабинден.
Бабинден е сред големите народни празници, посветен на жените, които помагали при раждане на младите невести. Обредите през деня засвидетелстват почитта към възрастните жени, които са „бабували” на родилките.
Празникът е езически, а по време на Възраждането е изключително почитан. Обичаят предвиждал преди изгрев слънце майките с деца до тригодишна възраст да отидат на чешмата и да налеят прясна вода. В котлето с водата се пускал стрък босилек или здравец, вземал се калъп сапун и нова кърпа и се отивало в дома на бабата. След поливането на бабата жените я дарявали с ризи, чорапи, платно, които премятали на рамото й. Бабата връзвала на дясната ръчичка на децата, които е отродила, червен и бял конец със сребърна монета и също им дарявала чорапи и ризи. После измивала лицата на децата, тъй като се вярвало, че на този ден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.
На обяд булките и невестите се събирали в дома на бабата. Всяка жена носела погача, баница, кокошка и бъклица с ракия или вино. Започвало тържество, придружено с песни, танци и закачки.
24shumen.com