дом Общество 200 милиона лева не влизат в бюджета заради нерегламентирани превози

200 милиона лева не влизат в бюджета заради нерегламентирани превози

0
ДЯЛ
dig

200 милиона лева не влизат в държавния бюджет за една година заради нерегламентирани превози, съобщава в писмо до областния управител на Шумен проф. Стефан Желев управителят на „Градски транспорт“ Галин Банков. Съдържанието му бе огласено на заседание на Областната транспортна комисия.
Тези нарушения се увеличават и това застрашава пряко извършването на обществен превоз по утвърдени транспортни схеми в област Шумен, алармира той и описва нередностите – леки автомобили, регистрирани и като таксита дублират градските редовни автобусни линии. В нарушение на нормативните документи те събират групи от пътници по спирките. Особено опасно е тяхното поведение в пиковите часове, когато застрашават живота на другите участници в движението.
Според Банков наблюдава се тенденция към разрастване на тези нарушения като си стига даже до саморазправа с водачите от обществения транспорт.
Посочените места с присъствие на такива автомобили са в кв.“Боян Българанов“, линиите № 6 и 7, спирката на Автогарата.
В селищата на територията на десетте общини в региона също се извършват такива превози. И така се дублират одобрените от Общинските съвети редовни автобусни линии. Така редовните превозвачи са поставени в неравностойно положение на пазара, като е застрашена тяхната финансова стабилност, продължава авторът на тревожния сигнал. Имало опасност от фалит.
Според него трябва да се приложат мерки за пресичане на това явление в сивия сектор.
Банков е убеден, че със съвместни усилия ще бъдат съхранени областните и общински схеми за обслужване на населението в Шуменска област с автобусен транспорт.
Приложен е и списък на 30 автомобила и таксита, дублиращи редовни автобусни линии.
„В списъка има микробуси и минивани“, уточни областният управител проф. Стефан Желев.
Това явление ще унищожи транспортната система в общините, както в някои градове, добави Банков. По думите му гражданите и държавата трябва да проявят воля да се справят с това движение.
Нито един от присъстващите представители на общините не изрази становище относно това дали трябва тези нерегламентирани превози на пътници да продължават.
Според инспектор Коста Костов от отдел „Автомобилна администрация“ Шумен всеки получен сигнал се отработва. От началото на годината има установени 4 нарушения. Ще бъдат издадени наказателни постановления. На 8 януари съвместно с РПУ Нови пазар е установен нерегламентиран превоз на пътници. Иззет е един автомобил. Самото установяване на деянието е трудно, обясни Костов. Причината -пътниците не съдействат на органите.
От автомобилна администрация сами не можели да извършват контрол без съдействие на Икономическа полиция, Пътна полиция тъй като това са цивилни автомобили, които инспекторите нямали право да контролират.
На нелегалните превозвачи било забранено само да престояват на спирките за изчакване на пътници. „Щом ние се появим те тръгват моментално“, разказва Костов.
Нарушителите не се притеснявали от съставените актове, заплащали и продължавали да карат. Занапред контролът ще бъде извършван от новосъздадена дирекция във Варна.
„В последно време много трудно се установяват такива нерегламентирани превози. За годината са наложени 394 глоби за престой в районите на спирки за обществен превоз“, съобщи Веселин Георгиев, началник „Пътна полиция“ Шумен.
Проведени са три специализирани операции, но не са установени нередности.
Според Георгиев, водачите на този вид превоз са много стриктни и изрядни. Автомобилите са в техническа изправност, използват се колани от водача и пътниците.
Проблемът е, че самите граждани сами избират неизрядния автомобил, пред редовния обществен транспорт.
Нашите правомощия са много малки, отчете директорът на ТП на НАП Шумен Светла Върбева. Как се предават парите от пътниците към шофьора няма как да се докаже, категорична бе тя. При извършваните проверки клиентите не признавали, че са дали пари на шофьора. Представяли го като познат и приятел.
Фискалният ефект като наказание, като санкция е много малък, обясни директорът. Даже почти никакъв. Данъчните не са отказвали участие в проверки. Те нямали правомощия за проверка при такситата.
В Наказателния кодекс е предвиден само един член, който е много остарял относно търсене на отговорност от водачите, заяви Тодор Енчев, зам.-директор на ОД на МВР Шумен. Те били подсъдни на съответните районни прокуратури. И прокурорите отказвали да образуват наказателно производство. За предходната година са извършени 6 проверки за нерегламентиран превоз. Но по никоя от тях не е образувано досъдебно производство.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияОбвиниха Нено Димов в безстопанственост
Следваща статияВалентин Танев и Филип Аврамов играят на шуменска сцена

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here